Şiir Gibi Koşu

İznik  Ultra Nisan 2015

iznik-yonca ayşinAslında bu yılki yarış hedeflerinde İznik Ultra yarışında koşmak yoktu, organizasyonunu bizim firmanın yaptığı yarışta bana da yapacak bir iş çıkar mutlaka diye pek yeltenmezdim yarışmaya ama bu sefer MCR Racesetter ekibi o kadar güzel hazırlanmıştı ki bana pek iş düşmeyeceği belliydi. Özlem de benimle koşar mısın İznik te yalnız koşmak istemiyorum deyince ben de tamam dedim ve böylece başladı bizim maraton. Açıkçası bende Özlem olmasa yalnız koşmazdım bu yarışı, triatlon antrenmanı yaparken hazır olmadığım bir yarışa ancak sevdiğin bir arkadaşının sohbeti enerjisi çekilir kılardı.

iznik kızlar 2

Yarışın arkasından IMG_5058facebook sayfama koyduğum bir resmin altına sevdiğim maraton koşucusu Şirin Mine Kılıç  ‘Şiir gibi koştunuz’ yazmıştı ve benim 46 km boyunca hissettiklerim bu kadar güzel tanımlanamazdı.

2015 yılının başında kendime hedef belirlerken öncelikle düzgün bir triatlon antrenmanı yapmak ve triatlet olmayı öğrenmek diye koymuştum. Sadece koşmayacak 3 disiplini de hayatımın içine düzenli bir şekilde sokacaktım. 2 orta mesafe yarışını hedef yarış olarak seçerek de yarış hedefimi belirledim. Düzenli antrenman yapmaya da Ocak itibari ile başladım. Durum böyle olunca koşu antrenmanları haftada 40km yi geçmedi, 15km nin üstüne de koşacak hiç vaktim olmadı. Özlem de benim ile aynı durumdaydı, yarışa başlamadan birlikte karar vermiştik, orta tempo, hiç kasmadan, yumşak yumşak gidecek, ayrılmadan birlikte hareket edecektik. Yasemin ilk başlarda bu yarışı hedef yarış olarak seçtiği için bize katılma konusunda kararsızdı yarışa çok hazırlana masada kendi temposunda, kendi ritminde koşmaya karar verdi.

IMG_5048

Neredeyse tüm Asics takımı İznik Ultra’daydı

IMG_5074

İznik Ultura’da Asics Fransa’dan misafirlerimizi de ağırladık.

İznik koşuTüm yarış boyunca yokuşlarda hızlı tempo yürüyerek yokuş aşağı ve düz yerlerde koşarak gitme kararı alıp bunu uyguladık. Nabzı hiç yükseltmeden orta tempo ilerledik. Böyle uzun yorucu yarışlarda beslenme oldukça kritik olduğu için, yanımıza aldığımız yiyecekleri yarım saatte bir mutlaka birbirimize hatırlatarak yedik, hava çok sıcak olduğu için de yeterli miktarda su içtik, ara ara da tuz tabletlerini içmeyi de ihmal etmedik. Akıllı ve orta tempolu ilerlemekle ultra antrenmanımız olmadığı halde bizi çok yormadan 35km ye kadar getirdi. Muhteşem manzaralar eşliğinde doğanın en güzel renkleri ile beraber Zeytin ağaçları eşliğinde geçmişti tüm parkur, ara ara köylerin arasından köylülerin tezahüratları ile beraber geçiyorduk.  Hani ölmeden önce yapılacak işler listesi vardır ya, eğer bir koşucuysanız  İznik Ultra da koşmak  Maşukiye köyünden koşarak geçmek olarak listenize hiç tereddütsüz ekleyebilirsiniz.

İznik koşu2Çıkışlar bitip inişlere geldiğimizde artık yorulmaya da başlamıştık. Yokuş inmek bizi yokuş çıkmaktan daha fazla zorladı. 46km boyunca Özlem ile hiç ayrılmadık, sonlara doğru benim hızım epey düşse de Özlem beni bekledi çekti ve bitiş çizgisine aynı anda el ele girdik. 5 saat 35 dakika 15 saniye boyunca uyumlu mutlu yarışıp, her kilometrenin keyfini çıkararak ilerleyip yarışı bitirmiştik.

İznik Bitiş

İkimizin de bitirme süresi tamı tamına aynıydı 5:35:15 böylece ikimizde yaş kategorimizde ikinci olmuş olduk.

Bu kadar zorlu ve uzun bir rotada bu kadar uyumlu şiir gibi koşmak paha biçilmez bir mutluluk.

IMG_5087

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s