Cumhuriyet Kupası Orta Mesafe Triatlon Yarışı

1,900m yüzme 90km bisiklet ve 21km koşuyu arka arkaya yapmaya orta mesafe triatlon, buna yapanlara da ‘half ironman yani yarım demiradam’ deniyor. Tamı da hepsinin iki katı oluyor, koşanlara göre de iki yarım bir tam yapmıyor. 🙂

Aysin Bitişe Girerken

Triatlon Federasyonunun bu seneki takviminde Antalya Konyaaltı’nda bu mesafelerde bir yarış olduğunu görünce ilk başta hiç üstüme alınmadım, gerek tarih itibari ile gerek mesafeleri ile hiç yapabileceğimi düşündüğüm bir yarış değildi. Ta ki Kuşadası Triatlonunu bitirene kadar. Kuşadası yarışından sonra bir güven geldi ve ‘o soğuk hava da o suya girip yüzdü isem her şeyi yaparım’ dedim kendime ve siteye girip kaydoldum. İki yarış arasında sadece 2 hafta vardı, benim hazırlanacak sürem yoktu ama zaten temelde yaptığım bir antrenmanım vardı ve o antrenman en iyi yarış derecemi çıkarmaz ama yarışı bitirmemi sağlardı. Amaç belli idi yarışı güle oynaya bitirmek.

Cuma gecesi arabalar ile yola çıkıp cumartesi sabaha karşı Antalya ya geldik, kısa bir dinlenmenin üstüne bisikletlerimiz ile ilgilenip kısa bir biniş gerçekleştirdik, şansımıza hava çok güzeldi, güneşli mis gibi Antalya havası…

Akşam teknik toplantı, sonrası hazırlık ve pazar sabahı saat 5:45 kalkış. Tüm arkadaşlar güzel bir kahvaltı ve eğlenceli sohbetin ardından yarış alanına geçip numaralarımızı alıp eşyalarımızı değişim alanına yerleştirdik ve 8:00 da başlayacak yarışı beklemeye başladık. Yarış Öncesi

3 Heyecan gerçekten çok fazla idi, ‘1,900m nasıl yüzeceğim? panik olacak mıyım?’ soruları kafamda dolaşıp duruyordu, bir yüzmeden çıkayım gerisi kolay diyordum ama 90km bisikletin üstüne koşu nasıl olacak diye de endişelenmeden duramıyordum. Yaklaşık 100 katılımcı vardı yarışta çoğuda tanıdık arkadaş idi. Eş dost arkadaş hep beraber antrenman yapar gibi hissettim kendimi.

Düdük çaldı ve yarış başladı, gayet güzel kafamı suya soktum ve yüzmeye başladım, bu sefer bu iş tamam panik olmadan yüzmeyi başaracağım derken, hoopp arkamdan pata küte gelen bir yüzücünün, önce dirsek, sonra tekmesine maruz kalınca bir de su yutunca beni gene aldı bir panik. Yüzmeyi bıraktım ve kalabalığın gitmesini bekledim. Biraz sırt üstü yüzüp sakinledim ve nefesimi düzenledim, sonra dedim bu yarış böyle bitmez haydi başla yüzmeye, hafif panik bir halde başladım yüzmeye, stresim geçip keyif almaya başladığımda parkurun üçte biri bitmişti. Sonlara doğru mide bulantısı, çıkışa doğru baş dönmesi dışında yüzme etabı sorunsuz geçti ve  38dk 45sn ile bitmiş oldu.

Yüzme Etabı Başlarken
Fotoğraf: Onur Şentürk

Hemen koşturarak değişim alanına geçtim. Ağzımdaki tuzlu sudan kurtulmak için su içtim, arkasından enerji içeceği sonra bir enerji jeli içip çorabı giyip ayakkabıları giyip kaskımı takıp gözlüğümü takıp bisikletimin üstüne çıktığımda tam 3dk 9sn geçmişti.

Değişim Alanı
Fotoğraf: Onur Şentürk

Bisiklete geçince hemen hızlanamadım, biraz ağzıma yiyecek bir şeyler attım su içemeye devam ettim sakinledim ve tempo yapmaya başladım. Bisiklet üstünde yemek için kendime powerbar ın energy blast adını verdiği jelibon şeklindeki şekerlerinden koymuştum, öyle keyifli yedim ki onları, bir paketi 220kcl idi 2 paket bitirdim. Bir de bisiklet çantama dilim dilim kesip koyduğum 2 paket ‘mule bar’ enerji barını yeyince beslenmem tam oldu. Toplamda 1000 kalori aldım tüm bisiklet etabı boyunca. Bisiklet etabı Konyaaltının 16 numaralı plajından başlıyor deniz kenarından Kemer yoluna doğru devam ediyor, çıkışlar bitince geri dönüyor ve bu sefer diğer istikamete doğru ilerliyordu. 30km lik 3 tur yapılmıştı. Manzara muhteşem asfalt güzeldi, hava da şansımıza çok rüzgarlı değildi. Önce biraz düz ilerliyor, sonra tırmanmalar başlıyordu. Tırmanış etapları korktuğum gibi değildi, inişli çıkışlı keyifli bir parkurdu. 3 turun toplamında da yaklaşık 500m tırmanış vardı. Bisiklet etabını 3 saat 25dk da bitirdim.

Bu 3 saat nasıl geçti anlamadım öylesine keyif aldım ki bisiklete binmekten, genelde tek başıma çeviriyordum ama hep yanımdan birileri geçiyordu. Süre olarak daha iyisini yapabilirdim ama canım hiç kendimi zorlamak istemiyordu, hep gezinti modunda ilerledim, böyle olunca koşuya da enerjim kalmış oldu. Bisikletimi bırakıp koşu ayakkabısını giyip koşuya başlamam 1dk 47sn sürdü. Koşu etabı başladığında tam öğle sıcağı başlamıştı, hava gerçekten sıcaktı.  Benden önce koşuya başlayanların çoğu sıcaktan dağılmış gözüküyordu. Koşuda vücudumu, neyi yapıp, neyi yapamayacağımı çok iyi tanıdığımdan baştan belirlediğim stratejiyi hiç değiştirmeden aynen uyguladım. 5:15 pace ile başlayıp ilerlemek gücüm yeterse son 7 km de hızlanarak bitirmekti amacım.Bisiklet Etabı

Bisikletten koşuya geçince vücut ne kadar hızlı gittiğini anlamadan çok çabuk hızlanıyor, kendimi bu yanılgının içine sokmadan saatimi kontrol ederek, hızlanacak gücüm varken, kendimi frenleyerek gittim hep. Sonlara doğru gücüm kalırsa yaparsın diye tuttum kendimi sonlarda ise, sıcak öyle rahatsız etti ki hiç yüksek nabıza geçmek istemedim. Parkur da 21km den biraz kısa imiş 1 saat 42dk da bitti koşu.  Toplam süremde 5 saat 47 dk olarak bitmiş oldu.

6Çok zorlamadan, keyifle, yarış heyecanını ve havasını soluyarak bir yarışı daha bitirmiş, half İronman nasıl bir şeymiş öğrenmiş oldum. Her yarış ayrı bir tecrübe, ayrı bir macera ve ben maceradan macera ya atlamayı çok seviyorum….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s